Nagana w pracy – kiedy i za co można ją dostać? Jakie są konsekwencje?

Nagana ze wpisem do akt nie jest najczęstszą formą karania pracowników za przewinienia zawodowe. Pojawia się obok m.in. kary pieniężnej, upomnienia i nagany ustnej. To jedna z wielu możliwości dyscyplinowania osób zatrudnionych w firmie. 

Nagana w pracy – co warto o niej wiedzieć?

Kara nagany została przewidziana w art. 108 Kodeksu pracy. Można ją jednak zastosować wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach – za określone przewinienia oraz w określonych terminach. Kara nagany dla pracownika zastosowana może być za nieprzestrzeganie zasad obowiązujących na terenie firmy. Zasady te zwykle dotyczą:

·     przepisów organizacji i porządku w pracy,

·     przepisów przeciwpożarowych,

·     przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

·     przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy,

·     usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Nieprzestrzeganie przez pracownika tych zasad może grozić karą nagany. Za co można ją dostać? Otóż m.in. za nieprzestrzeganie porządku w procesie pracy, notoryczne spóźnienia, niestawienie się do pracy, nieprzestrzeganie przez pracownika zasad bezpieczeństwa, unikanie szkoleń i egzaminów BHP, spożywanie alkoholu w czasie pracy czy palenie w miejscach niedozwolonych. Czasami kara pieniężna dla pracownika to za mało, zwłaszcza gdy przewinienia wciąż się powtarzają.

Nagana w pracy – konsekwencje. Ile nagan do zwolnienia dyscyplinarnego?

Nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji może grozić naganą w pracy. Tak samo skończyć się może nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku. W 108. artykule istnieje też informacja o możliwości nałożenia kary finansowej. Obciążenie pracownika karą pieniężną nie może być jednak zastosowane przez szefa bez większego powodu.

Oczywiście poważniejsze jest obciążenie pracownika karą nagany. Najgorzej, gdy taka nagana trafi do akt osobowych pracownika. Może się to w przyszłości wiązać z ogromnymi problemami, takimi jak niechęć innych pracodawców do zatrudnienia danej osoby w nowym miejscu pracy.

Jeśli pracownik otrzymał karę nagany, pracodawca może również pozbawić go premii. W ten sposób może dwukrotnie ukarać go za przewinienie. Mimo że takie działanie wydaje się surowe, wynika z poważnych naruszeń pracownika w miejscu pracy. Jednocześnie mogą też zostać wdrożone nagana w pracy i zwolnienie. Jeśli pracownik dopuści się ciężkiego przewinienia i zaniedba podstawowe obowiązki, może otrzymać naganę. Jednocześnie też może zostać zwolniony za to samo przewinienie.

Za co można dostać naganę w pracy? Typowe sytuacje wymagające interwencji pracodawcy

Pracownik może otrzymać naganę za niestosowanie się do przepisów przeciwpożarowych oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, przez co naraża siebie i innych pracowników na niebezpieczeństwo. Naganę można też otrzymać za nieprzestrzeganie zasad usprawiedliwiania nieobecności np. nieinformowanie o urlopie na żądanie w ustalonym terminie.

Oprócz tego nagana grozi za złamanie tajemnicy służbowej, nieszanowanie etyki zawodowej, nie wykonywanie poleceń służbowych, przychodzenie do pracy pod wpływem środków odurzających (np. podejmowanie się pracy w stanie nietrzeźwości) czy nieszanowanie zasad współżycia społecznego. Pracodawca może zmienić zdanie po zapoznaniu się ze stanowiskiem pracownika. Powinien też poinformować pracownika o prawie zgłoszenia sprzeciwu od swojej decyzji.

Czy nagana jest na świadectwie pracy? Nagana z wpisem do akt

Nagana w pracy musi zostać nadana w formie pisemnej. Jak mówi Kodeks pracy, dokument należy przechowywać w aktach osobowych pracownika. Nałożenie kary porządkowej widoczne jest wówczas w papierach dotyczących działalności zawodowej takiego człowieka. Właśnie dlatego nagany z akt pracownika są najbardziej dotkliwe.

Informacja nie zostaje tam jednak na zawsze. Art. 113 Kodeksu pracy jasno mówi, że karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Właściciel zakładu pracy może też z własnej inicjatywy uznać karę nagany z akt pracownika za niebyłą jeszcze przed upływem tego terminu.

Nagana dla pracownika – wzór. Jakie elementy powinna zawierać?

Nagana to jedna z najpoważniejszych kar porządkowych, jaką można ukarać pracownika. Oczywiście wypada wysłuchać pracownika i jego odwołania od nagany albo reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. W przypadku niesłusznego oskarżenia pracownik może wystąpić do sądu pracy o dochodzenie swoich praw. Jednak dopuszczanie się przez niego wielokrotnego łamania obowiązków i nieprzestrzegania zasad to zawsze podstawa do nałożenia nagany w pracy.

Co powinien zawierać wzór nagany dla pracownika? Otóż miejscowość i datę dopuszczenia się przez pracownika wykroczenia, imię i nazwisko pracownika, stanowisko, opis nagany, uzasadnienie, pouczenie i podpis pracodawcy. W uzasadnieniu należy dokładnie opisać naruszenie obowiązków pracowniczych i czyn, który poskutkował naganą.

Czytaj także